Veri Kurtarma Çözümleri

Bilişim sektörünün başka alanlarında faaliyet gösteren bazı kişi ve kurumlar yetkinlikleri olmadığı halde bu alanda faaliyet gösteriyor. Bu da çoğu zaman veri kurtarma işlemlerinde başarısızlık ve geri dönülmez veri kayıplarına neden oluyor. Lotus Bilgi Teknolojileri veri kurtarma konusunda size yardımcı oluyor.

Veri Kurtarma Çözümlerinin kullanıldığı alanları şöyle sıralayabiliriz;

Hard Disk Veri Kurtarma: Sabit disk bir diğer adıyla hard disk bilgisayarların ana depolama cihazıdır. Kapasitesin veya kullanılan teknolojiye göre bir ya da daha fazla alüminyum ve cam diskten oluşur. En yaygın türleri; SATA, IDE, SAS, SSCI, SSD, SSHD’dir. Fiziksel hasar, sıvı teması, düşürme, yangın hasarı, dosya silme, format atma, işletim sisteminin yeniden kurtulması yapılmış hard disklerden veri kurtarma yapılabiliyor.

Hard Disk Veri Kurtarma

RAID Kurtarma: Raid birden fazla diskin çeşitli donanım veya yazılımlarla yine farklı metodlarla bir araya getirilip tek bir depolama birimi şeklinde çalıştırılmasıdır. Raid, maliyeti daha yükselten bir operasyon, ancak bunun karşılığında daha hızlı, daha güvenli veya bu ikisini birden yapabilen bir bilgisayar sistemi sunuyor. En çok kullanılan Raid modelleri; Raid 0 (Striping), Raid 1 (Mirroring), Raid 0+1 (Striping+ Mirroring) ve Raid 5 (Striping with Parity). Sabit disklerin çökmeleri, motor arızası, yüzey bozulması, düşme, çarpma, dosya silinmesi, disklerin formatlanması, unutulan parola, yedekleme hataları, dizin bozulması Raid arızalarının başlıca sebepleridir.

SSD Kurtarma: Açılımı Solid State Drive (Katı Hal Sürücüsü) olan yeni nesil veri toplama cihazı SSD, verileri depolamak için mekanik parçalar yerine bellek yongalardan ve dâhili devrelerden yararlanan sürücülerdir. Geleneksel sabit disklere göre SSDli bir bilgisayar çok daha hızlı açılır ve uygulamaları da hızlı açar. Hareketli parçalara sahip olmadığından, HDD gibi aniden bozulmaz, ancak SSD’den veri kurtarmak daha zordur. Belli bir yazma kapasitesine sahip olan SSD’ler bu kapasiteye ulaştıklarında kullanılmaz hale gelirler.

Server-Sunucu Kurtarma: Sunucular, ‘Server’ veya ‘Ana Makine’ olarak adlandırılan özel bilgisayarlardır. Bir ağ üzerinden uygulamaları ve bilgileri kullanıcılara paylaştıran, yazılım ve donanımlardan oluşurlar. Sunucu kurtarma; sürücülerin, disklerin ve cihazların bozulma ve silinme nedeniyle ulaşılamayan verilerin tekrar geri getirilmesi işlemidir.

NAS Veri Kurtarma: Network Area Storage olarak bilinen bu sistemler Unix, Linux ve Windows işletim sistemleri ile birlikte ağ bağlantısıyla çalışan, dosyalama ve yetkilendirme sistemlerine sahip olan depolama aygıtlarının işlevini görebilen birden fazla disk bağlanabilen sunuculardır. Çoklu disk kullanarak; hem hız hem de depolama alanı fazlalığı avantajı sunan bu aygıtlar sayesinde pek çok noktadan bağlanıp veri kaydı yapılabiliyor. Raid sistemlerinin yapısını oluşturan bir disk bozulduğu zaman NAS sunucularındaki dosyalama sistemleri de bozulduğu için veri kayıpları meydana gelebiliyor.

Cep Telefonu Veri Kurtarma: Günümüzde fotoğraf makineleri ve diz üstü bilgisayarların yerini alan akıllı cep telefonlarında, servis sağlayıcılarının ve telefon üreticilerinin sunduğu depolama imkânlarını kullanmak ihmal ediliyor. Ya da kullanıcılar düzenli yedekleme yapmıyor. Telefon yere düştüğünde, sistemi kilitlendiğinde ya da veriler yanlışlıkla silindiğinde datalara ulaşılamıyor. Cep telefonlarının içinde üreticinin kullandığı dâhili hafızaya ulaşılabilirse veri kurtarılabiliyor.

Cep Telefonu Veri Kurtarma

Flash Disk Veri Kurtarma: Doküman, müzik, video ve fotoğraf gibi verileri depoladığımız taşınabilir USB Flash Diskler, günümüzde en çok kullanılan aygıtlardan biridir. Düşme, kırılma, virüs, yanlışlıkla silinen dosyalar ve flash disk’in bilgisayar tarafından tanınmaması gibi nedenlerle flash disklerde veri kurtarma ihtiyacı doğabilir. Bozuk flash, biçimlendirilmiş flash, yazlımsal sorunlardan kaynaklanan flash bellek ve açılmayan flash bellekten veri kurtarma işlemleri yapılabiliyor.
Veri Kurtarma Çözümleri