SIEM Yazılımları

Güvenlik aygıtlarınızın ve güvenlik yazılımlarınızın sizi gerçekten güvende tuttuklarından emin misiniz? Her şirketin güvenlik tehditlerine karşı SIEM Yazılımları ile denetime ihtiyacı var.

Bilgi Güvenliği ve Kayıt Yönetimi olarak ifade edilen SIEM (Security Information Event Management) Yazılımları log üreten, logları bir araya getiren, tanımlayan ve uyarı üreten bileşenlerdir. Kısaca Log takip etme manasına gelir. Sisteminizde bulunan tüm kritik network ve cihazları kapsayan logların yönetimini ve analizini yapar. Olayları en başından sonuna kadar etkili ve hızlı bir şekilde çözümler. Bir bilgisayar gibi düşünün; herhangi bir program dilinde kod yazarken doğru rakamı ve işlemi girmezseniz sonuç beklediğiniz gibi çıkmaz. İşte bu yüzden siber saldırıların tespitinde SIEM yazılımları en başından sonuna kadar işlevsel bir şekilde hata yapmanızı engeller.

 SIEM Yazılımları

SIEM Yazılımlarının Çalışma Prensipleri

SIEM yazılımlarında, farklı biçimdeki log verilerinin ortak bir veriye dönüştürülmesi işlemine normalleştirme denir. Veriler arasında ilişki kurulması ise korelasyon olarak tanımlanır. Birden fazla kaydı tutulan verilerin teke indirilerek verinin boyutunu düşürme işlemine ise birleştirme denilir..

Profesyonel SIEM yazılımlarının çalışma prensiplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Boyutlandırma, raporlama ve uyumluluk ihtiyaçlarının girişi,
  • Toplanan logların küresel bir biçime dönüştürülmesi ve olayların saldırı çeşidine göre sınıflandırılması, metotlarını kullanarak normalleştirme ve kategorilendirme etaplarını uygular,
  • Münferit gibi görünen olayları birbiriyle ilişkilendirir,
  • Log/ SIEM altyapısının uygulanması,
  • Raporlama ve uyarı fonksiyonları yapılandırma desteği,
  • Yazılım işlemleri veya ihtiyaç halinde yönetilen hizmet için destek
  • Sürdürülebilir hizmet ve altyapının sistemli optimizasyonu, günlüğe veri girişi ve raporlama,
  • Orijinalliği bozulmadan kaydedilmesi,
  • Metin biçimiyle analizi ve çıktısı,
  • Arşivleme ve toplanan günlüklere erişim kontrolü,

 

SIEM Yazılımlarının Önemi

Günümüzde teknoloji ilerledikçe ağ güvenliğine yönelik tehditler hızla yayılıyor ve her geçen gün yenileri ortaya çıkıyor. Bu ağlara bağlanan cihazların sayısındaki artış ile ağlara sızılma olasılığı da maalesef artış gösteriyor.

SIEM Yazılımları, tüm bu verileri tek bir bakış açısıyla analiz edebilmeyi, tehditleri tespit etmeyi ve sıradan olmayan olayları görmeyi kolaylaştırır. SIEM’in en önemli özelliklerinden biri belirlenen strateji ve prensiplerin yardımıyla münferit gibi görünen olaylar arasında ilişki kurarak muhtemel saldırıları tespit etmeye yardımcı olan korelasyon tekniğidir.

Aynı zamanda saldırıların adli soruşturmasında yardımcı olarak tehdidin hangi kanallardan ve ne zaman gerçekleştirildiği, hangi usullerin kullanıldığı ve girişimin nereden başlatıldığına dair önemli bilgileri elde etmeye yardımcı olur. Alınan log ve SIEM kayıtlarının değişmediğinin ispatlanması gerekir. Adli soruşturmalarda loglar çok değerli hale gelir ve bu logların değişmediğinin ispatlanması mümkün olmalı.

Teknolojinin hızla geliştiği ve erişim kontrolüne olan ihtiyacın kuvvetle hissedildiği günümüzde Lotus Bilgi Teknolojileri olarak kurumların ihtiyacı olan denetim yollarını çözümleyerek en uygun SIEM Yazılımları sunar. Lotus Bilgi Teknolojileri’nin uzman ekibi, ihlalleri, sızmaları ve yetkisi olmayan erişim tiplerini tespit ve analiz eder. Denetim ve takibini sağlayarak yapılması gereken koşulların sistematik bir şekilde size sunar. O halde www.lotusbilgisayar.com.tr sitesi üzerinden ürünlerimize göz atabilirsiniz.

SIEM Yazılımları