Sanallaştırma

Sanallaştırma, fiziksel bir ortamda bulunan sistemleri mantıksal ve basit bir yapı içine taşıma ve uygulamalar ile olan erişimi arttırma olarak tanımlanır. Sanallaştırılan dört temel donanım mevcuttur. Bunlar: CPU, RAM, HDD ve NIC.

Sanallaştırma

Sanallaştırma Neden Gereklidir?

Sanallaştırma günümüzde kullandığımız bilgisayarların çok sayıda işletim sistemi ve uygulamalar ile çalışmasına olanak verir. Böylece altyapıyı daha etkili ve basit bir hale getirir. Sanallaştırma, uygulamalara ve sunuculara olan bağımlılığı azaltıp yönetimsel açıdan büyük kolaylık sağlar. Bu sunucular merkezi olarak yönetilebilir. Bu açıdan da yönetim kolaylığı sunar. Sanallaştırma sayesinde fiziksel bir sunucu üzerinde birden çok sanal sunucu çalıştırılabilir. Ayrıca sanal sunucuda pek çok işlem, sunucu açıkken yapılabilir. Sanallaştırma teknolojisi ile disk ekleme / çıkarma ve mevcut disk boyutunu yükseltme, snapshot alma (sunucunun anlık kopyasını oluşturma), RAM yükseltme, CPU yükseltme gibi pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Bilgi Teknolojileri (BT) yönetimini kolaylaştıran ve maliyetleri büyük ölçüde azaltan sanallaştırma teknolojisi; önceden sadece işletim sisteminin sanallaştırılması için kullanılırdı. Günümüzde ise daha kolay yönetilebilir, daha hızlı ve esnek bir sistem yapısı sağlamak adına pek çok alanda kullanılır. Bu alanlar:

- Ağ Sanallaştırması
- Sunucu Sanallaştırması
- Masaüstü Sanallaştırması
- Depolama Sanallaştırması
- Uygulama Sanallaştırması
- Network Sanallaştırmasıdır.

Bu gibi sanallaştırma çözümleri sayesinde uygulamaların hızı ve performans dereceleri artar. Operasyonlar otomatik hale gelir ve bilgi teknolojileri (BT) alanında uygulama basitleşir. Bu çözümler gelir kaybını en aza indirger.

Sanallaştırma Çözümleri İçin Lotus Bilgi Teknolojileri Uzmanlığından Yararlanın

Sunucu birleştirme, yatırım ve işletme giderlerini azaltılmasına olanak sağlar. Sunucu birleştirme yoluyla enerji verimliliğini üst düzeye çıkarıp daha az donanım gerektirerek yatırım ve işletme maliyetlerini düşürür. Alt yapınız için iş sürekliliğinin sağlanması adına basitleştirilmiş olağanüstü durum kurtarma çözümleri sunar. Fiziksel sunuculardaki bakım ve operasyon maliyetleri düşer. Bütün bilgi teknolojileri sisteminizde devamlılığın sağlanması için siz de Lotus Bilgi Teknolojileri’nin sanallaştırma çözümleri ile tanışarak kurumunuza en doğru katkıyı sağlayabilirsiniz. Sanallaştırma Çözümleri konusunda Lotus Bilgi Teknolojileri’nin uzman ekibinden firmanız için en uygun çözümleri en kısa sürede hayata geçirebilirsiniz.na sahip olursunuz.

Sanallaştırma