Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarı (firewall), bilgisayar ağınıza gelen trafiği kontrol eden ve adı üstünde dış ağlardan gelen tehlikeler ile ağınız arasında duvar işlevi gören yazılımlardır. Zararlı yazılım, kimlik hırsızlığı, internet dolandırıcılığı, korsan yazılım gibi tehlikeler internet kullanıcılarının en sık karşı karşıya kaldığı tehditlerdir. Güvenlik duvarı yazılımları da kullanıcıları bu tehlikelerden koruyan bir görünmez duvar olarak tanımlanabilir. 

Güvenlik duvarları temel olarak internet güvenliğini sağlamak ve kurumsal yerlerde ağa erişimi denetlemek amacıyla kullanılır. Bu açıdan büyük önem taşıyan güvenlik duvarları, kullanıcıları sınırladığı gibi ağa erişimi de kısıtlar. Ağa erişimleri denetler ya da ağın gizlenmesini sağlar. 

Güvenlik Duvarları Kaç Çeşittir?

Güvenlik duvakları 4 çeşittir. Güvenlik duvarlarının çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

  • Paket filtrelemeli güvenlik duvarları: Bunlar en temel güvenlik duvarı türüdür. İlk Nesil Güvenlik Duvarı olarak da bilinir. Oldukça basit bir çalışma mantığına sahiptir. Ağlar arasındaki trafikte bir paketin başlık bilgisi, duvarda önceden tanımlanmış olan, “filtre" ile eşleşirse, paket atılır. Ya da reddedilir ve hata mesajı gönderilir.
  • Durumlu denetim güvenlik duvarları: Dinamik paket filtre güvenlik duvarları olarak da bilinir ve ilk nesil duvarların yetersiz kalması üzerine geliştirilmiştir. Gelen veriler kaynaktan hedefe kadar denetlenir. Bir başka deyişle, verinin geldiği bütün katmanlar denetlenir.
  • Uygulama katmanı güvenlik duvarları: En sık kullanılan Güvenlik Duvarı (firewall) türüdür. Bu tür, uygulama katmanında çalışır. Sisteme gelen bütün paketlerin ana başlıklarından, içeriklerine kadar tüm paket başlıklarını açıp filtreleyebilir. 
  • Devre düzeyli geçit yolu: Bu firewall türünde ağın güvenliği için proxy kullanılır. Proxy, yani vekil sunucu bilindiği gibi bir internet sitesine girmek için başka bir kanalı kullanılır. Paket filtrelemeli duvarlara göre daha sıkı bir güvenlik sağlar.

Lotus Bilgi Teknolojilerinden Firmanız İçin Siber Güvenlik Çözümleri

Bilgi çağının zirvesini yaşadığımız şu günlerde bilginin güvenliği de özellikle büyük şirketler için büyük önem taşıyor. Bir ağda gerçekleşen tüm trafiğin güvenliğindeki herhangi bir eksiklik, şirket sahiplerinin başını belaya sokabilir. Bu yüzden şirket sahibinin en azından ağı güvenli tuttuğunu kanıtlaması gerekir. Ayrıca e-posta trafiğini güvenli hale getirmenin ve kötü amaçlı yazılımları engellemenin yolu da güvenlik duvarlarından geçer. Lotus Bilgi Teknolojileri, uzman ekibiyle Türkiye’nin önde gelen kurum ve kuruşlarının bilişim teknolojileri alanındaki ihtiyaçlarına destek verir. Güvenlik duvarı da dahil siber güvenlik alanına dair geniş bir perspektifte kurum ve kuruluşlara hizmet sunar.