Antivirüs ve Fidye Yazılımları

1990’lı yıllarda antivirüs programı, bilgisayardaki virüsü tespit eden, kaldırabilen hatta diğer aygıtlara bulaşmasını engelleyen bir yazılım anlamına geliyordu. Ama bugün tehdit içerikli yazılımların türü o kadar arttı ki, yazılımları da bir o kadar kompleks güvenlik çözümlerine dönüşmesine neden oldu.

Antivirüs

Kullanıcıların güvenliğini sağlamak amacıyla günümüzde birçok ileri düzeyde koruma modülü gelişmiş durumda. Bu da ürünlerin, casus yazılım, klavye kaydetme, kimlik bilgisi çalma, izinsiz kripto para madenciliği ve fidye yazılımları nedeni bazı problemlerden korunmasını sağlıyor. Koruma modülleri şirketlerin bu gibi durumlarda dosyaların şifrelenmesi, truva atları ile bilgi sızdırılması, istenmeyen e-postalar ve dolandırıcılık gibi çok geniş yelpazedeki siber saldırılar ile başa çıkmalarına yardımcı oluyor. Bilgisayarınızı korumak için birçok savunma alternatifiniz bulunmakta ama bu yazılımların çoğu fidye yazılımı diye adlandırılan virüslere dayanıklı değil.

Fidye Yazılımları Nedir?

Ransomware (Fidye yazılımı) Truva atları, bir kurbandan para istemek amacıyla projelendirilmiş siber yazılım çeşidi. Saldırgan, kurbanın bilgisayarında yaptığı değişikliklerin geri alınması için bir ödeme talebinde bulunur. Kripto Fidye Yazılımı, Dolap Fidye Yazılımı, Scareware, Doxware gibi birçok Fidye Yazılım türleri vardır. Bulaştığında cihazınızda yapılan değişiklikler arasında şunları sayabiliriz:

  • Kurbanın diskinde depolanan verileri şifreleyerek bilgilere erişimini engelleme,
  • Kurbanın sistemine normal erişimi engelleme.

Antivirüs

Fidye Yazılımları Bilgisayara Nasıl Girer? Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Fidye yazılımlar bilgisayarlara e-posta ek dosyası şeklinde gizlenen dosya indirildiğinde girebilir. Ayrıca bilgisayarınızın güvenliğinde yer alan bir boşluktan da girme durumları olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için şunları dikkat edilmesi gerekir;

 

▪      Antivirüs programı edinin ve daima güncel tutun,

▪      Güvenmediğiniz sitelerin içeriklerini çalıştırmayın,

▪      Ziyaret ettiğiniz web sitesinin URL’sini her girdiğinizde sürekli kontrol edin.

▪      Cihazınızda güven vermeyen programları çalıştırmayın.

▪      İşletim Sisteminizi güncel tutun. Zararlı yazılımlar genellikle eski işletim sistemlerindeki güvenlik boşluklarından yayılır.

 

Teknolojinin hızla geliştiği ve erişim kontrolüne olan ihtiyacın kuvvetle hissedildiği günümüzde Lotus Bilgi Teknolojileri olarak kurumların ihtiyacı olan denetim yollarını çözümleyerek en uygun Antivirüs Yazılımları sunuyor. İhlalleri, sızmaları ve yetkisi olmayan erişim tiplerini tespit ve analiz edilebilmesi adına kaydetmek, denetim ve takibini sağlamak gibi birçok yapılması gereken koşulların sistematik bir şekilde gerçekleştirilmesini istiyor musunuz? O halde www.lotusbilgisayar.com.tr sitesi üzerinden ürünlerimize göz atın! Denemek isterseniz [email protected] mail atabilir veya 0850 333 59 59 numarayı arayabilirsiniz.